سازمان‌ملل: نیازمند تضمین‌هایی از طالبان هستیم

17 شهریور 1400 ساعت: 09:33:09
منبع : آهن آتیه
به گزارش فولادمهر آتیه ساز «مارتین گریفیتس» معاون دبیر کل سازمان ملل در امور بشردوستانه روز سه‌شنبه گفت که سازمان‌های امدادرسان در افغانستان نیازمند تضمین‌هایی از طالبان هستند.
وی در ادامه سخنانش گفت: «باید به کارمندان سازمان ملل اجازه داده شود تا هر جایی که نیازمندان در افغانستان حضور دارند، برسندگریفیتس هشدار داد که نیمی از ساکنان افغانستان نیازمند کمک‌های بشردوستانه هستند.
وی تاکید کرد: «نیازمند آن هستیم که تعهدات شفاهی که طالبان به ما داده به صورت مکتوب در آیند».
از سوی دیگر، دفتر هماهنگی امور بشردوستانه سازمان ملل متحد (OCHA) دیروز (سه‌شنبه) گفت که افغانستان با فروپاشی خدمات اساسی روبروست.
ینس لارک سخنگوی این نهاد سازمان ملل در نشست خبری این سازمان با بیان اینکه میلیون‌ها افغان نیاز به کمک غذایی و کمک‌های بهداشتی دارند، از اهداکنندگان خواست در آستانه کنفرانس بین المللی کمک به افغانستان در ۱۳ سپتامبر (۲۲ شهریور) کمک‌های بیشتری ارائه کنند.
سازمان ملل متحد تقاضای کمک تقریباً ۲۰۰ میلیون دلاری بیشتر برای کمک‌های نجات‌بخش در افغانستان کرد.
آژانس بشردوستانه سازمان ملل متحد گفت که مبلغ اضافی به این معناست که در حال حاضر در مجموع ۶۰۶ میلیون دلار برای کمک به افغانستان تا پایان سال نیاز است.
حتی قبل از تحولات اخیر افغانستان، این کشور به شدت وابسته به کمک بود و ۴۰ درصد تولید ناخالص داخلی آن از منابع مالی خارجی تامین می‌شد.
سازمان ملل متحد هشدار داده که ۱۸ میلیون نفر با فاجعه انسانی روبرو هستند و ۱۸ میلیون نفر دیگر نیز ممکن است به سرعت در چنین شرایطی قرار بگیرند.
به گفته این نهاد، ۴۱۳ میلیون دلار از درخواست جدید مرتبط با نیازهای برآورده نشده درخواست سابق است، در حالی که ۱۹۳ میلیون دلار به نیازهای جدید و تغییرات هزینه‌های عملیاتی اختصاص می‌یابد.
پیش از این، «ماری الن مک‌گرورتی» مسئول برنامه جهانی غذا در افغانستان به رویترز گفته بود که با وخامت اوضاع سیاسی و خشک‌سالی‌های اخیر، افغانستان در آستانه‌ «فروپاشی اقتصادی و فاجعه‌ی انسانی» است.