بنگاه های کوچک مقیاس اکسیر احیای اقتصادی کشور هستند

17 شهریور 1398 ساعت: 10:45:54
منبع : دنیای معدن
محمد رضا بهرامن رئیس خانه معدن و عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران ، طرح احیا، نوسازی و توسعه معادن کوچک مقیاس با هدف استفاده از سرمایه های بخش خصوصی، زمینه ساز افزایش تولید مواد معدنی، توسعه و ایجاد اشتغال پایدار در مناطق کمتر توسعه یافته می شود گفت: طرح احیا معادن زمینه ساز تقویت زیرساخت ها برای کاهش قیمت حمل و نقل می شود و می تواند معادن کوچک را فعال کند.
او با بیان اینکه اجرای این طرح در حل مشکلات معادن کوچک بسیار موثر است افزود: با نوسازی و توسعه معادن می توانیم اهداف اقتصاد مقاومتی را به منظور استفاده بهینه و بکارگیری پتانسیل، ظرفیت ها و توانایی های علمی _اجرایی موجود، منابع مالی، داده ها، اطلاعات و نیروی انسانی عملیاتی کنیم.
رئیس خانه معدن اظهار کرد: معادن کوچک و متوسط با توجه به تعدادشان که حدود ۹۸.۳ درصد کل معدن کشور و سهم بالای ۸۵ درصدی از جمعیت ۱۳۴ هزار نفری مشغول در بخش معدن کشور از اهمیت بالایی برخوردار هستند.
بهرامن توضیح داد: ۶۵ درصد از تولیدات معدنی کشور با استفاده از ۱۳۴ هزار نفر در بخص معدن شکل می گیرد؛ بنابراین بخش بزرگی از نیاز کشور به واسطه معادن کوچک و متوسط تامین می شود.

عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران تصریح کرد: به طور کلی هرچه مقیاس تولید بنگاه اقتصادی بزرگ تر شود، با سرشکن شدن هزینه های جاری، قطعا هزینه تولید پایین می آید. اما نکته ای که وجود دارد این است که تولید بزرگ مقیاس، نیازمند ماشین آلات بزرگ مقیاس است. این موضوع باعث می شود که ایجاد بنگاه های تولیدی بزرگ مقیاس با سرمایه گذاری ثابت و در گردش بیشتری همراه باشد.
بیشتر بخوانید: نامه نگاری شافعی با معاون اول رئیس جمهور درباره واردات برنج
بهرامن با اشاره به مزیت بنگاه های اقتصادی کوچک مقیاس گفت: مزیت بنگاه های اقتصادی کوچک و متوسط، زودبازده بودن، چابک بودن، کمتر به سرمایه گذاری نیاز دارد و نیاز به تکنولوژی ساده تر است که در شرایط اقتصادی امروز کشور به عنوان اکسیر احیای اقتصاد کشور مطرح هستند.
او بیان کرد: اقدامات اولیه انجام شده در این زمینه شامل ارسال آمار و اطلاعات معادن ۳۱ استان و جنوب کرمان و پتانسیل یابی و پردازش اطلاعات و مکان یابی واحد فراوری است.
رئیس خانه معدن به موانع موجود در این حوزه اشاره کرد و گفت: موانعی که در فعالسازی معادن در ۲۷ منطقه معدنی بصورت کامل بررسی شده اند عبارت است از: نیاز به سرمایه گذاری ۳۲درصد، زیر ساخت ۱۲درصد، تکمیل نشدن اکتشاف ۱۰درصد، پایین بودن عیار ۱۳درصد، اداری و حقوقی ۱۰درصد، بالا بودن هزینه حمل ۵درصد، مشکلات واحد فراوری ۱۰درصد، بازار ۱۰درصد و تکنولوژی و فنی است که باید رفع شوند.
عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران تاکید کرد: این طرح، فعالیت خود را در چهار حوزه «بسیج کمک های دولت برای راه اندازی طرح»، «شناسایی سرمایه گذاران»، «شناسایی سرمایه پذیران» و «همکاری با انجمن ها و تشکل ها» متمرکز کرده است که بخش های دولتی از جمله وزارت صنعت، معدن و تجارت، ایمیدرو، ایمپاسکو، مرکز تحقیقات فرآوری معدن، صندوق بیمه سرمایه گذاری فعالیت های معدنی، سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور و انجمن ها و تشکل های بخش خصوصی از جمله خانه معدن ایران است
.