لوله های فولادی

28 اردیبهشت 1399 ساعت: 15:05:28
منبع : فولاد
نقش صنایع فولادی ، به مراتب در سراسر صنعت ها تاثیر به سزایی دارد، از جمله نقش موثری در صنایع پتروشیمی ، نفت ، گاز ، انتقال آب ، ساختمان ، صنعت خودرو سازی و حتی کشتی سازی و …. را دارا می باشد ، و میتوان اینگونه توصیف کرد که لوله های فولادی امروزه نقش بسیار حیاتی و مهمی را شامل میشوند .
در بدو موضوع ، قصد داریم نقش لوله ها را در صنعت ساختمان شرح دهیم ، از جمله میتوان از لوله های ساختمانی ، که باعث افزایش طول عمر ساختمان می شود ، مثال بزنیم ، لذا هر ساختمان با توجه به نوع کاربری ، از لوله های خاصی استفاده میشود ، که چند مورد را شرح میدهیم :
لوله گالوانیزه : به لوله های سفید معروفند ، و به ۲ دسته تقسیم می شوند :
1-لوله های آهنی
2-لوله های فولادی
لوله های اهنی : سبک تر از لوله های فولادی می باشد ، سبک و متوسط ، از آهن سفید نورد شده ساخته شده است.
مزایا : فشار بالا را تحمل میکند .
معایب : به وسیله جوش قابل اتصال نیست . در مقابل رسوب و خوردگی مقاومتش کم است .
لوله های چدنی : از چدن ساخته شده ، این لوله ها ۲ نوع سرتخت و سرتوپی هستند ، دارای وزن کمی هستند و قابلیت تحمل فشار لوله های سر توپی کمتر از لوله های سر تخت است ، و کمتر از لوله های فلزی دچار فرسودگی می شوند .
لوله های پلی پلوپین : در ۲ رنگ سفید و سبز در بازار وجود دارد، به نام های لوله سبز ، لوله سفید ، لوله تک لایه و لوله PP  ، تحمل این لوله ها از لوله های پلو اتیلن بیشتر است .
فولاد پر کاربردترین ماده اولیه در صنایع مختلف است و تنوع بالایی در تولید دارد .
فولاد های پر کاربرد در صنعت لوله سازی :
فولاد کربنی : با اضافه کردن کربن به آهن ساخته میشود، ولی چون آلیاژ با درصد پایین تری در آن وجود دارد ، قیمتش ارزان تر و مقاومتش کم تر است، برای همین از فولاد کربنی برای انتقال سیالات پر فشار استفاده نمیکنند.
فولاد الیاژی : میزان مشخصی از عناصر آلیاژی در خودش دارد ، این عناصر آلیاژی مقاومت فولاد را بالا میبرد ، مهمترین عناصر آلیاژی نیکل ، کروم ، منگنز ، سیلیکون و مس هستند . در صنعت نفت و گاز و برق ، از لوله های فولاد الیاژی استفاده می شود، چون بسیار در برابر زنگ زدگی و خوردگی مقاوم اند.
فولاد ضد زنگ : این فولاد ها که در ان مقدار کربن و فولاد ثابت نیست، و فولاد هایی که در برابر اکسیداسیون مقاوم هستند را فولاد ضد زنگ  میگوییم. فولاد ضد زنگ هم از عناصری مثل : کروم ، منگنز ، سیلیکون و نیکل تشکیل شده اند ، که این عناصر وقتی اکسید میشوند، یک لایه نازک روی فولاد به وجود می آید که از زنگ زدن آن جلوگیری میکند.
فولاد ابزار : فولادی است که برای ساخت و شکل دهی فولاد های دیگر استفاده میشودکه باید در برابر خوردگی و سایش سخت باشد ، در دمای بالا تغییر شکل ندهد ، و در ترکیبش از آلیاژ بالایی استفاده میشود ، برای همین به آن ابرآلیاژ هم میگویند. چون آلیاژ بالایی دارد، هزینه تولید آن زیاد است و برای تولید لوله ، مناسب نیست. پس در تولید لوله ، ارزان ترین و ساده ترین راه ، استفاده از فولاد نرم و کم آلیاژ است .
لوله های فولادی بدون درز :
لوله های مانیسمان : در اصطلاح علمی به آن سیملس میگویند، لوله های فولادی است که در تولید آن از روش های جوش فلزات استفاده میشود، اما در تولید لوله های درزدار ورق را برش و شکل دهی میکنند و در انتها جوش میدهند. در تولید لوله مانیسمان ، از جوش استفاده نمیشود بلکه مقاطع فولادی را با حرارت و کشش و غلطک به وجود می آورند.
لوله های فولادی گالوانیزه : برای اینکه لوله های فولادی در برابر خوردگی و آسیب پذیری حفاظت شوند، عمل گالوانیزاسیون بر روی ان انجام می دهند ، یعنی پوششی از فلز روی ، آلومینیوم و قلع بر روی آن قرار میدهند که به آنها لوله گالوانیزه گفته میشود . که طول آن ۶ متر و عمر آن ۴ برابر بیشتر از لوله های کربن استیل است .
لوله های فولادی اسپیرال : نوعی لوله های فولادی با ضخامت های مختلف هستند که به صورت مارپیچ به آن ها شکل داده و تولید می شوندو در صنعت آب و گاز و …. مورد استفاده قرار می گیرند.
لوله های سیاه درزدار : به عنوان لوله های صنعتی یا لوله درزدار شناخته میشود ، از ورق نورد گرم تولید میشود ، ابتدا فرم دهی ، انجام می شود و درزی که از اتصال ۲ لبه به وجود می اید ، جوشکاری میشود . این لوله ها در مدار های پایپینگ در ساختمان و در صنعت استفاده میشود.