اقتصاد کویید 19

10 حرداد 1399 ساعت: 15:18:48

اقتصاد ترامپ یا اقتصاد Covid-19

.

 امید دونالد ترامپ برای انتخاب مجدد در بیشتر دوره ریاست جمهوری اش، تقریباً به طور کامل به اقتصاد وابسته بوده، به ویژه در ایالاتی که در سال 2016 به سختی از آنها رای به دست آورد. این ایالات هنوز هم همان عقاید خود را دارند اما اکنون وضعیت اقتصاد تقریباً به طور کامل به Covid-19 بستگی دارد.

به عبارت دیگر، در حال حاضر در امریکا مسئله ای مهمتر از کنترل بحران بهداشت عمومی وجود ندارد. این ویروس هنوز خطرناک است و اولویت در به حداقل رساندن تلفات است. بدون شک، یکی از مهمترین عوارض کروناویروس تاثیر اقتصادی آن است و با توجه به اینکه رای دهندگان در اواخر ماه اکتبر می بایست به انتخابات فکر کنند، اثرات اقتصادی این ویروس چشمگیر تر از بهداشت عمومی خواهد بود.

ممکن است رای دهندگان واکنش اولیه ترامپ در مواجهه با این ویروس را فراموش کنند. علاوه بر این، از آنجاکه این ویروس در سراسر جهان شیوع پیدا کرده، بعید به نظر می رسد آمار مرگ و میر ایالات متحده اتفاق مهمی در نظر رای دهندگان باشد. این یعنی درصورت شیوع موج دوم، اقتصاد بار دیگر مسئله غالب خواهد بود، که در این صورت دور دوم سوالات رواج پیدا خواهد کرد.

از یک سو، حتی در بهترین حالت، نرخ بیکاری احتمالاً بالا و شاید دو رقمی بماند و با توجه به اتمام پس انداز خانوار، مشکلات اقتصادی آنها حادتر می شود. از سوی دیگر، با ممانعت از بروز یک فاجعه مطلق، اقتصاد با حداقل سرعت، هرچند موقت در حال بهبود است و این امر نیازی به خوشبینی نسبت به بازیابی V شکل ندارد. به گفته یکی از مشاوران اقتصادی رئیس جمهور پیشین،  باراک اوباما، اگر اقتصاد تنها بخشی از مشاغل از دست رفته را در تابستان احیا کند، در پاییز امسال می توانیم شاهد بهترین داده های اقتصادی باشیم که تاکنون این کشور به خود دیده است.

اما واکنش رای دهندگان چگونه خواهد بود؟ تاکنون به نظر می رسد که پاسخ آنها واقعی اما خاموش است. احیای نرخ اشتغال اقتصادی ترامپ از اوج خود در ابتدای سال افت کرده اما هنوز کاملا سقوط نکرده است. جالب اینکه برخی نظرسنجی ها نشان می دهد که رای دهندگان به واگذاری اقتصاد به "جو بایدن" اعتماد دارند، اگرچه همان نظرسنجی ها وقتی صحبت از گسترش ویروس می شود، به رقیب دموکرات بیشتر اعتماد دارند.

این موارد نشان می دهد که رأی دهندگان ارتباط بین ویروس و اقتصاد نمی بینند و حتی ممکن است این ایده را تا ماه نوامبر نیز داشته باشند و این امر برخی از نمایندگان دموکرات را در مورد "سناریوی کابوس" بایدن در پاییز نگران می کند.

اما از آنجاکه مدلهای اقتصادی انتخابات همچنان معتبر هستند، آنچه که در تابستان اتفاق می افتد، مهمتر از اتفاقات پاییز است. رأی دهندگانی که هنوز تصمیم خود را نگرفته اند، نظرشان را بر اساس آخرین آمار مشاغل پایه گذاری نمی کنند بلکه شرایط اقتصادی خود را در نظر می گیرند و بین این دو نوعی واماندگی وجود دارد.

به عنوان مثال، وقتی رئیس جمهور جورج دبلیو بوش انتخاب مجدد خود را در سال 1992 از دست داد، نرخ بیکاری رو به نزول بود و اکثر رأی دهندگان اقتصاد را در مسیر نزولی می دیدند.

نمرات برجسته فعلی ترامپ در اقتصاد ممکن است بازتاب نوع دیگری از واماندگی باشد. پرونده های بیکاری در چند ماه گذشته بسیار زیاد شده و برای بسیاری تازه آغاز مشکلات است. اگر این روند تا پاییز ادامه داشته باشد، آسیب طولانی مدت اقتصادی از این بیماری می تواند شانس رئیس جمهور را پیش از هرگونه بهبود تازه تحت تاثیر قرار بدهد.

منبع: بلومبرگ
ترجمه: ف. اسکندرخو