احیای امید در اردوگاه بایدن

14 آبان 1399 ساعت: 15:22:55
بر اساس اعلام نهادهای انتخاباتی آمریکا بسیاری از ایالت‌ها شمارش آرای مأخوذه حضوری و غیرحضوری را آغاز کرده و نتایج قطعی یا نسبی در بسیاری از این ایالت‌ها مشخص شده است.
به گزارش اقتصادنیوز؛ با پایان یافتن تدریجی آخرین مرحله رأی‌گیری انتخابات ریاست‌جمهوری و کنگره آمریکا، روند شمارش آراء در برخی ایالت‌ها آغاز و نتایج حاصل از آن اعلام شده است.
بر اساس گزارش مراکز انتخاباتی ایالت‌های مختلف، تا این لحظه بسیاری از ایالت‌ها شمارش آرای مأخوذه حضوری و غیرحضوری را آغاز کرده‌اند و نتایج قطعی یا نسبی در بسیاری از این ایالت‌ها مشخص شده است.
به رغم نامعلوم بودن نتایج انتخابات ریاست‌جمهوری در اغلب ایالت‌های کلیدی و تعیین کننده، با شمارش بخشی از آراء، نتایج نسبی در برخی ایالت‌هایی که گرایش حزبی آن‌ها از پیش مشخص بوده، اعلام شده است.
تا ساعت 03.30 بامداد چهارشنبه 4 نوامبر به وقت شرق آمریکا -12 ظهر چهارشنبه 14 آبان به وقت تهران- وضعیت آرای عمومی و الکترال دونالد ترامپ و جو بایدن در برخی ایالت‌ها بر اساس گزارش‌های مختلف به شرح زیر است.
بر اساس گزارش 270towin.com تا اینجای کار ۲۲۷ رأی الکترال در سبد  جو بایدن و ۲۱۳ رأی الکترال در سبد دونالد ترامپ ریخته شده است. البته ۱۱ رأی الکترال ایالت آریزونا که بطور سنتی حامی جمهوری خواهان بوده است را از هم‌اکنون باید در سبد جو بایدن حساب کرد و مانند پالیتیکو الکترال‌های نامزد دموکرات‌ها را ۲۳۸ عدد تلقی کرد.

به جز پالیتیکو، وب‌سایت AssociatedPress نیز، آرای جو بایدن را معادل ۲۳۸ کالج الکترال و آرای ترامپ را معادل ۲۱۳ کالج الکترال برآورد کرده و به شرح شکل زیر گزارش داده است.

به رغم پیشتازی جو بایدن، این آرای الکترال اغلب مربوط به ایالت‌های غیر کلیدی است که از پیش انتظار می‌رفت شرایط بایدن در آن‌ها بهتر باشد. اما شرایط در ایالت‌های کلیدی و چرخشی آنطور که در نظرسنجی ها پیش‌بینی می‌شد، به نفع بایدن پیش نمی‌رود.
در میان ایالت‌های کلیدی چنانچه در شکل زیر که آخرین به‌روزرسانی POLITICO از نقشه انتخاباتی است؛
فلوریدا و کارولینای شمالی -با مجموع ۴۴ رأی الکترال- مانند سال ۲۰۱۶ به ترامپ رسید،
پیشتازی ترامپ در جورجیا و ویسکانسین -با مجموع ۲۶ رأی الکترال- برای بایدن به سختی قابل جبران به نظر می‌رسید. اما تا ساعت ۱۳/۳۰ به وقت تهران بایدن توانسته این مأموریت سخت در ویسکانسین را پیش ببرد.
و با شمارش بیش از ۷۵ درصد از آرای میشیگان و پنسیلوانیا -با مجموع بیش از ۳۶ رأی الکترال- ترامپ با فاصله ۵ تا ۱۲ واحد درصدی بالاتر از جو بایدن قرار گرفته است.