کاهش دستوری قیمت پایه فولاد

21 دی 1399 ساعت: 10:42:45
منبع : آهن آتیه
وزیر صنعت با طرح کاهش 10 درصدی قیمت پایه فولاد بر بازار این فلز پرکاربرد تاثیر زیادی گذاشت.
بنا به اعلام روزنامه دنیای اقتصاد، در هفته گذشته‌ فولاد گروه پرحاشیه بورس تهران بود. در شیوه‌نامه پیشین مدیریت بازار فولاد، قیمت‌های پایه برای عرضه محصولات فولادی در بورس کالا ۸۰ درصد بهای فوب منطقه CIS تعیین شده بود. داریوش اسماعیلی، معاون امور معادن و صنایع معدنی در نامه‌ای خطاب به حامد سلطانی‌نژاد، مدیر‌عامل شرکت بورس کالای ایران با اشاره به جلسه ۱۵ دی قرارگاه جهش تولید به ریاست رزم‌حسینی، وزیر صمت تا‌کید کرد که لازم است از روز سه‌شنبه ۱۶ دی‌ماه، قیمت پایه معاملات محصولات فولادی بر مبنای ۷۰ درصد CIS لحاظ شود. 
از طرف دیگر بورس کالا در پاسخی قاطعانه، این درخواست را رد و تصمیم‌گیری در این خصوص را به شورای عالی بورس محول کرد. همه این تحولات در حالی صورت گرفته که سه‌شنبه قبل آمریکا 16 شرکت مرتبط با صنایع فولادی را تحریم کرد. 

انتقاد فعالان بازار سرمايه از ابلاغیه فولادی وزارت صمت
در پی ابلاغیه وزارت صمت، جمعی از فعالان بازار سرمايه طی نامه‌ای نسبت به قیمت‌گذاری فولاد در بورس کالا انتقاد کردند. بنابه گزارش خبرگزاری مهر، در این نامه آمده است: مصوبه اخیر وزارت صنعت، معدن و تجارت به جای حمایت از صنعت فولاد به عنوان یکی از اصلی‌ترین صنایع ارزآور کشور، منع صادرات را ایجاد کرده و با سوزاندن این فرصت طلایی و الزام فولادسازان به عرضه کل تولید خود و ایجاد مازاد عرضه در بورس کالا قصد دارد تا مکانیزم طبیعی عرضه و تقاضا را دستکاری کرده و قیمت کشف شده را به نرخ پایه مورد نظر خود برساند.جامعه سهامداران بطور جدی مخالفت خود را با اجرای مصوبات اخیر اعلام می‌دارد
.