توسعه زنجیره فولاد در بهارستان

24 دی 1399 ساعت: 15:32:41
منبع : آهن آتیه
کلیات طرح توسعه و تولید پایدار زنجیره فولاد روز گذشته در مجلس شورای اسلامی به تصویب رسید. 
به گزارش روابط عمومی شرکت فولاد مهر آتیه‌ساز، در جلسه علنی روز گذشته مجلس کلیات طرح توسعه وتولید پایدار زنجیره فولاد با رویکرد اصلاح سیاست‌های تنظیمی با 186 رای موافق و 22 رای مخالف و8 رای ممتنع از 216 آرای مأخوذه به تصویب نمایندگان قرار گرفت. رضا تقی‌پور، نماینده مردم تهران در موافقت با این طرح گفت: سال گذشته دولت بر بازار زنجیره فولاد نظارت داشت، اما از ابتدای سال ۹۹ این نظارت برداشته شد. نتیجه برداشتن این نظارت یک فاجعه اقتصادی بود؛ یعنی ۷ ماه امسال مبلغ رانت دلالان عددی بین ۱۵۰ تا ۱۸۰ هزار میلیارد تومان بود، فقط در ۱۷ میلیون تن شمش ۸۵ هزار میلیارد تومان  سود به جیب دلالان رفته است. 
بنابر اعلام رسانه‌ها این طرح در حالی تصویب شد که دولت با آن موافق نبود. داریوش اسماعیلی، معاون معدنی وزیر صنعت در مخالفت با این طرح بیان کرد: هر قانونی که در مجلس تصویب می‌شود باید به تولید کمک کند و اگر قرار باشد قانونی برای تنظیم بازار فولاد تهیه شود باید برای تنظیم بازار مس، سرب و روی  هم این کار را انجام دهیم،  این طرح جامع نیست و شیوه نامه‌ای از سوی وزیر صنعت و معدن و تجارت برای تنظیم بازار فولاد تهیه شده است.
در پایان این جلسه رییس مجلس شورای اسلامی با استناد به ماده ۱۳۹ آیین نامه داخلی مجلس گفت: این طرح برای بررسی بیشتر به کمیسیون صنایع ارجاع می‌شود. 

طرح توسعه و تولید پایدار زنجیره فولاد محدودیت ایجاد ‌می‌کند 
الیاس نادران، نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه طرح توسعه و تولید پایدار زنجیره فولاد محدودیت ایجاد می‌کند، گفت: ابهامات آن باید رفع شود.
نادران بعد از قرائت گزارش کمیسیون صنایع ومعدن در رابطه با این طرح به عنوان عضو مخالف صحبت کرد و گفت: در تبصره ۲ ماده ۲ این طرح امکان معاملات در اختیار خرده فروشی محصولات فولاد قرار می‌گیرد، بدین معنی که حتی اگر بخواهیم مقداری میلگرد، تیرآهن و مقداری محصولات فولادی معامله کنیم، باید در بورس انجام شود. 
نماینده مردم تهران تاکید کرد: باید در وهله اول ببینیم آیا امکان عملیاتی شدن این موضوع وجود دارد که فروش آنها از طریق بورس انجام شود؟ همچنین خرده فروشی‌ها باید تعاونی تشکیل داده تا فروش خود را از این طریق انجام دهند، بنابراین ابهاماتی در این خصوص وجود دارد که باید رفع شود، چرا که محدودیت ایجاد می‌کند. از همکاران تقاضا می‌شود که با کلیات این طرح مخالفت شود و اگر مخالفت صورت نگیرد، در صورت امکان به صورت دو شوری مطرح شود تا ابهامات آن رفع شود.