خط تولید لوله های بدون درز

15 فروردین 1400 ساعت: 23:46:33
منبع : آهن آتیه

لوله های مانیسمان که با نام لوله های بدون درز هم نیز شناخته می شوند در اصطلاح علمی به آن ها Seamless گفته می شود. 
لوله های بدون درز به آن دسته از لوله های فولادی گفته می شود که در فرآیند تولید آن ها از انواع روش های جوش فلزات استفاده نمی شود و مواد اولیه استفاده شده در این محصولات متفاوت از محصولات دیگر است. 
اولین ایده برای تولید لوله فولادی بدون درز، روش اکستروژن بود که پیش از آن برای تولید لوله های سربی به کار می رفت و پس از آن بر روی فولاد تکرار شد. روش های اولیه تقریبا غیر عملی بودند اما امروزه چندین روش تولید لوله بدون درز به صورت نظری و عملی اثبات شده و اجرا می گردند. 
این لوله ها به صورت اكسترودينگ توسط قالب‌هاي مختلف توليد مي‌شوند. اصولا تولید لوله های بدون درز مستلزم فرآیندی است که طی آن یک شمش فولادی تبدیل به لوله می گردد. لوله های مانیسمان از شمش های فولادی تولید می شوند که آن ها عموما با کشش و نورد شمش های گرد فولادی تولید شده اند، البته تولید از مقاطع چهار گوش نیز امکان پذیر است اما باعث بالا رفتن هزینه تولید می گردد نکته جالب درباره روش تولید لوله مانیسمان این است که تولید از سایز های بزرگتر به کوچکتر می باشد. مانیسمان در واقع یک برند است که چون اولین لوله بدون درز و یا همان سیم لس وارد شده در بازار ایران می باشد، این اسم بر روی این مدل لوله ها مانده و اصطلاحی بازاری برای آن ها شده است.
از این لوله ها در مصارف و کار های تاسیـــساتی استفاده می شود و در پالایشگاه ها، کارخانجات پتروشیمی و بسیاری از صنایع، کاربرد فراوان دارد.