لاختا سنتر، بلند ترین برج ساخته شده از فولاد و بتن در اروپا

16 فروردین 1400 ساعت: 22:37:46
منبع : آهن آتیه

لاختا سنتر یکی از معروف ترین برج ها در جهان می باشد که با داشتن 462 متر طول موفق شده عنوان بلندترین برج اروپا را از آن خود کند. این برج خارق العاده در شهر سنت پترزبورگ روسیه واقع شده و سالانه مورد بازدید هزاران توریست قرار می گیرد. برج لاختا از 87 طبقه تشکیل شده است و شکل ظاهری این برج زیبا، طوری طراحی شده که چرخش 90 درجه ای را در آن می توان مشاهده کرد. بنابراین علاوه بر بلندی که دارد از لحاظ معماری و زیبایی نیز توجه بینندگان را به خود جلب می کند.
برج لاختا سنتر همان طور که گفته شد 462 متر ارتفاع دارد که تا ارتفاع 360 متری این بنا طبقات متعلق به بخش های مسکونی و تجاری است. بعد از ارتفاع 360 متری یک رستوران فوق العاده شیک که مشرف به منظره خلیج فنلاند است وجود دارد. پروژه ساخت این برج بی نظیر اولین بار در سال 2012 شروع شد. اتمام این پروژه حدود 7 سال به طول انجامید و در نهایت در سال 2019 به بهره برداری رسید. مهم ترین سرمایه گذار در ساخت برج لاختا سنتر، شرکت گازپروم روسیه بود. به همین دلیل هم اکنون نیز یکی از اصلی ترین بخش های برج به این شرکت تعلق دارد. به طوری که در تصاویر هوایی آن می توان آرم این شرکت را که به طرز زیبایی طراحی شده مشاهده کرد. به قدری نقش این شرکت در پروژه ساخت برج لاختا سنتر زیاد بود که اوایل بسیاری از افراد آن را با نام ساختمان گازپروم سیتی می شناختند.
در طراحی و ساخت برج لاختا سنتر حدود 82 متر عمق به زیرزمین اختصاص داده شده است. در نتیجه علاوه بر این که این برج عنوان بلندترین آسمان خراش اروپا را از آن خود کرده، توانسته رکورد بزرگ ترین بتن ریزی جهان را نیز بشکند.