جهش قیمت انواع محصولات فولادی مصرفی در ساخت و ساز

9 حرداد 1400 ساعت: 10:56:40
منبع : آهن آتیه

مرکز آمار ایران  اعلام کرد: قیمت نهاده های فولاد مورد استفاده در بخش ساختمان سازی در نیمه دوم سال گذشته با افزایش قیمت مواجه بوده است.
به گزارش فولاد مهر آتیه ساز، از میان نهاده های پرمصرف و دارای ضریب اهمیت بالا در ساخت وساز، گروه آهن آلات و مصنوعات فولادی بیشترین افزایش قیمت را تجربه کرده است.
آمارهای رسمی نشان می دهد: در نیمه دوم پارسال، قیمت تیرآهن از ۹۳.۵ تا ۲۰۰.۹درصد گران تر شده که کمترین میزان افزایش معادل ۹۳.۵درصد مربوط به تیرآهن نمره۱۴ و بیشترین میزان افزایش قیمت معادل ۲۰۰.۹درصد به تیرآهن نمره۲۴ اختصاص دارد. همچنین بررسی قیمت ها در نیمه دوم سال گذشته نسبت به نیمه اول همان سال حاکی از این است که قیمت تیرآهن بال پهن نمره۱۸ در ۶ماه ۱۲۱.۲درصد افزایش پیدا کرده؛ درحالی که همزمان قیمت تیرآهن نمره۲۲ نسبت به ۶ماه نخست با کاهش ۱۸.۹درصدی قیمت مواجه بوده است. به نظر می رسد با کاهش تنش ارزی و رفع بهانه افزایش قیمت مصنوعات فولادی براساس قیمت جهانی و نرخ ارز، همچنان به واسطه کاهش عرضه برخی از اقلام فولادی یا افزایش تقاضا برای آنها، نوسانات قیمتی شدید در این گروه ادامه دارد.
در سال گذشته، تورم گروه میلگرد و ورق های فلزی و گالوانیزه نیز داغ بوده و آنطور که از آمارها مشخص است، قیمت تمام این اقلام رشد کرده. در بین اقلام گروه میلگرد، کمترین افزایش متوسط قیمت مربوط به میلگرد آجدار نمره۱۰ با ۱۲۵.۹درصد و بیشترین افزایش متوسط قیمت مربوط به میلگرد ساده نمره۶ با ۱۴۸درصد بوده است.
همچنین در گروه ورق های فلزی بیشترین افزایش متوسط قیمت مربوط به ورق برنز با ۱۸۹.۹درصد و کمترین افزایش متوسط قیمت مربوط به ورق مس با رشد ۴۱.۹درصد بوده است. در گروه ورق های گالوانیزه نیز بیشترین افزایش متوسط قیمت نسبت به سال۹۸ به ورق گالوانیزه آبی کوره ای اختصاص داشته که ۵۵.۹درصد گران شده و کمترین افزایش مربوط به ورق گالوانیزه با موج ذوزنقه بوده که ۳۶درصد رشد کرده است.