آیا صنعت سرب و روی کشور رونق می گیرد؟

18 حرداد 1400 ساعت: 11:31:31
منبع : آهن آتیه
سال گذشته ۲۰۰ هزار تن شمش روی تولید شده که ۳۵ هزار تن در داخل به مصرف رسید و بیشتر از ۱۵۰ هزار تن آن صادر شد. با این وجود اتحادیه صادرکنندگان فرآورده های صنایع و معادن سرب و روی ایران میزان تولید اعلام شده را کمتر از برنامه  سال ۱۳۹۹ می داند. این مسئله نیز به علت در دسترس قرار نگرفتن مواد اولیه مورد نیاز به شرکت های مربوطه، در هفت ماهه ابتدایی سال گذشته، اتفاق افتاد.
به گزارش فولاد مهر آتیه ساز، صنعت سرب و روی کشور در سال های اخیر به دلیل اعمال تحریم های همه جانبه، مسائل ارزی و تمایل نداشتن سرمایه گذاران و شرکت های بزرگ خارجی به سرمایه گذاری و مشارکت در احداث واحدهای صنعتی و معدنی جدید در ایران و همچنین افزایش هزینه های تولید و تحولات بازار جهانی با مشکلاتی روبرو بوده است. گذشته از همه این موانع، واحدهای سرب و روی کشور به دلیل نداشتن دسترسی درست به میزان خاک مورد نیاز با عیار مناسب، متوسط با کمتر از ۴۵ درصد ظرفیت اسمی خود فعالیت می کنند.
به گفته حسن حسینقلی، رئیس اتحادیه صادرکنندگان فرآورده های صنایع و معادن سرب و روی ایران، با ورود باتری های لیتیومی و گسترش خودروهای هیبریدی میزان مصرف سرب به صورت طبیعی کاهش پیدا می کند. از آنجایی که سرب و روی در دنیا مکمل هم بوده و در واقع سرب بخشی از درآمد این نوع معادن است، بدون تردید با کاهش استفاده از سرب، میزان روی مصرفی نیز افت کرده و سودآوری هر دو بخش کم خواهد شد.
کارشناسان سرب و روی چشم به آینده برجام دارند 
در سال جاری چه در سطح جهانی و چه در داخل کشور احتمالا مشکلات عمده ای برای این صنعت وجود خواهد داشت. از این رو فعالان این حوزه در داخل کشور، آینده چندان درخشانی را برای این بخش متصور نیستند. بیشتر امید فعالان به مثبت شدن اوضاع برجام بوده و حل بخشی از مشکلات فرابخشی را از این طریق می دانند.
بنا بر اظهارات حسینقلی، به صورت کلی شرکت های فعال در حوزه سرب و روی با برخی مشکلات عمومی مانند مالیات، بیمه، مسائل زیست محیطی و تعدد بخشنامه ها روبرو هستند. همچنین تهیه مواد اولیه و واردات برخی مواد اساسی برای این حوزه، از دیگر مسائل این بخش محسوب می شوند. از طرفی ماشین آلات معادن در حال فرسوده شدن بوده و واحدهای مربوطه نیز اجازه واردات آن ها را ندارند. این درحالی ست که شرکت های فعال در حوزه سرب و روی توان خرید ماشین آلات نو را نیز ندارند. یکی از درخواست های عمده این بخش ها صدور مجوز برای واردات ماشین آلات کارکرده است.
ایران ششمین تولید کننده شمش روی و پنجمین تولید کننده شمش سرب در آسیا است. سالانه حدود ۲۰۰ هزار تن سرب و روی در کشور تولید می شود. از این مقدار حدود ۳۵ تا ۴۰ هزار تن آن در بازار داخل مورد استفاده قرار می گیرد.