تولید جدیدترین نوع ریل در ذوب آهن اصفهان

19 حرداد 1400 ساعت: 10:21:21
منبع : آهن آتیه

با وجود چالش های فراوان فرآیند تولید ریل، تا مرحله نورد، ذوب آهن اصفهان با بهره مندی از یارانه انرژی و سهمیه مواد اولیه، به تولید این محصول دست پیدا کرد.
به گزارش فولاد مهر آتیه ساز، ذوب آهن اصفهان برای نخستین بار اقدام به تولید ریل استاندارد ای ان ۱۳۶۷۴ کرده و در بین تولید کنندگان ریل دنیا قرار گرفت. به گفته منصور یزدی زاده، مدیر عامل ذوب آهن اصفهان، ریل زبانه سوزن جدیدترین نوع ریل تولیدی این مجموعه بوده و به دلیل نقش مهم آن در خطوط ریلی کشور، کلید توسعه حمل و نقل ریلی محسوب می شود.
همچنین ذوب آهن اصفهان در خصوص سایر تجهیزات ریلی مانند چرخ و محور نیز اقداماتی صورت داده است. این مجموعه در خصوص تولید محصولات ذکر شده نیز با راه آهن جمهوری اسلامی ایران مذاکراتی داشته تا از این طریق، چنین تجهیزاتی تولید شوند.
ذوب آهن اصفهان امکان تولید ریل ۱۲۰ متری را داشته و نیازمند آگاهی از برنامه توسعه راه آهن کشور به منظور تولید ریل های طولانی تر بوده تا امکان تولید را داشته باشد. تحقیقات در خصوص تولید ریل در داخل کشور ۲۰ سال طول کشیده ولی در حال حاضر ریل در داخل کشور تولید می شود. این محصولات برای پروژه های زیرساختی نصب شده و مورد بهره برداری قرار می گیرد.
ذوب آهن اصفهان در شرایط تحریم های همه جانبه به چنین دستاوردی رسیده و در حال حاضر ریل استاندارد این مجموعه در محورهای مختلف کشور مورد استفاده قرار می گیرد. از سال گذشته تاکنون، در یک بازه زمانی ۱۲ ماهه، ۹۰۰ کیلومتر ریل گذاری در خطوط راه آهن کشور انجام شده که این میزان ۶/۵ برابر معدل سال های گذشته است.
این مجموعه معتقد به حمایت از صنعت حمل و نقل ریلی، به عنوان یک صنعت پاک و ایمن، بوده و نسبت به توسعه آن تلاش می کند. طبق اعلام یزدی زاده، مجموعه ذوب آهن در خردادماه یک محموله ۶۰ هزار تنی ریل به مترو تهران بعلاوه ریل ۵۴ یوآی سی تحویل می دهد.
دستاورد اخیر ذوب آهن
مجموعه ذوب آهن اصفهان در رویداد تجلیل از عملکرد بنگاه های اقتصادی برتر، از لحاظ جهش تولید و بهره وری، به عنوان بنگاه برتر شستا، با در نظر گرفتن ویژگی ها و شاخص های کیفی جهش تولید، موفق به کسب نشان ممتاز شد.
در خصوص انتخاب بنگاه های برتر اقتصادی، شاخص های مهمی از جمله رشدهای مواردی مانند فروش، حاشیه سود ناخالص، مقداری تولید، صادرات و درآمد ارزی و مواردی از این قبیل مد نظر قرار گرفته است. این رویداد سوم خردادماه با حضور محمد شریعتمداری، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، برگزار شد.