ارزان فروشی میلگرد صادراتی در بازار آهن فروشان

23 حرداد 1400 ساعت: 15:42:42
منبع : آهن آتیه

برخی تجار آهن برای افزایش سود خود به راهکارها و روش هایی روی آورده اند که چندان به نفع تولید داخل نیست و به عنوان مثال رسانه ها خبر از ارزان فروشی عجیب در بازار یکی از محصولات فولادی داده اند که نفع آن نصیب خارجی ها می شود.

به گزارش فولاد مهر آتیه ساز، با گذشت حدود سه ماه از سال ۱۴۰۰ بازار محصولات فولادی اعم از تیرآهن، میلگرد و سایر محصولات پرتقاضا به ثبات لازم نرسیده و نوسان های شدید در این بازار به چشم می خورد.

برخی فعالان بازار آهن معتقدند بعد از مشخص شدن نتیجه انتخابات ۱۴۰۰ دلار با ریزش حداقل ۲۰ درصدی مواجه می شود و در نتیجه شاهد افت قیمت تمام محصولات فولادی خواهیم بود اما  این باور در میان برخی دیگر از فعالان بازار آهن وجود دارد که قیمت ها در این بازار تا پایان سال همچنان افزایشی خواهد بود.

تحول دیگر در بازار آهن این که برخی تجار میلگرد را ارزان تر از مشتریان داخلی به واسطه های صادرکننده عرضه می کنند که همین امر به آشفتگی بازار دامن می زند. این موضوع را یکی از نمایندگان مجلس نیز بیان کرده و مورد انتقاد قرار داده است.

دلایل ارزان فروشی محصولات فولادی 

مصطفی طاهری عضو کمیسیون صنایع  مجلس درباره ارزان ‌فروشی در بازار آهن که با هدف افزایش صادرات میلگرد صورت می گیرد، گفته است: اکنون در برخی موارد با وجود اینکه برق و انرژی مصرف شده و فولاد به میلگرد که محصولی با ارزش‌تری است تبدیل می‌شود، میلگرد با قیمت پایین‌تری نسبت به داخل، به سایر کشورهای به فروش می‌رسد.

طاهری خاطرنشان کرد: ارزان فروشی هایی که در بازار محصولات فولادی کشور شاهد آن هستیم دلایل مختلفی دارد از جمله آنکه کشورهای مقصد که به دنبال واردات مواد خام و نیمه خام فولادی هستند، عوارضی برای واردات شمش فولاد در نظر نمی‌گیرند بنابراین شمش با همان قیمتی که در ایران وجود دارد، وارد کشور مقصد می‌شود اما از آنجا که کشورهای مقصد برای واردات میلگرد که محصولی نهایی است، عوارض وضع می‌کنند، میلگرد با قیمت پایین‌تری به آنها ارائه می‌شود که با وضع عوارض، واردات برای کشورهای مقصد از نظر اقتصادی به صرفه باشد.

این عضو کمیسیون صنایع راهکار مقابله با این ارزان فروشی را وضع تعرفه بر صادرات مواد خام دانست و افزود: بررسی ‌ها نشان می دهد در برخی موارد به دلیل ایجاد انگیزه برای کشورهای خارجی و جبران عوارض، میلگرد ارزان‌تر از داخل عرضه می‌شود.