فولادسازان کُره ای قیمت ورق های فولادی را افزایش دادند

26 حرداد 1400 ساعت: 12:06:13
منبع : آهن آتیه

مراجع بین المللی صنعت فولاد اعلام کردند فولادسازان کشور کره جنوبی برای نخستین بار طی چهار سال اخیر قیمت ورق های فولادی مورد نیاز در صنعت خودرو را افزایش داده اند.
به گزارش فولاد مهر آتیه ساز کارشناسان می گویند: شرکت های پوسکو، بزرگ ترین فولادساز کره جنوبی، و  هیوندای موتور و کیا به توافق رسید تا قیمت هر تن فولاد خودرو را به ۵۰هزار وون (۴۵ دلار) افزایش دهند.
هدف از این افزایش جبران هزینه های افزایش یافته سنگ آهن برای فولادسازان است که یکی از اصلی ترین مواد اولیه مورداستفاده در تولید فولاد است. بر اساس اطلاعات منتشرشده توسط شرکت منابع کره، قیمت سنگ آهن در ۲۸ مه به ۵۱/ ۱۹۰ دلار در هر تن افزایش یافت که نسبت به ۰۹/ ۹۷ دلار در تاریخ مشابه سال قبل افزایش چشمگیری داشته است.
توافق فولادسازی هیوندای با خودروسازان کره ای برای گران کردن فولاد
شرکت فولادسازی هیوندای، دومین تولیدکننده بزرگ فولاد در کره جنوبی، همچنین گفت با خریداران همیشگی محصولات خود یعنی هیوندای موتور و کیا در مورد افزایش قیمت هر تن فولاد مورداستفاده در خودرو به ۵۰ هزار وون به توافق رسیده است. شرکت هیوندای استیل با فروش ورق های فولادی به خودروسازان مطرح کره یعنی هیوندای و کیا حدود ۳۰درصد از فروش کلی خود را به عنوان سود حاصله کسب می کند. این در حالی است که همه این شرکت ها وابسته به گروه هیوندای موتور هستند که پنجمین خودروساز بزرگ جهان از نظر فروش است. تحلیلگران می گویند فولادسازان می توانند با افزایش قیمت های محصولاتشان تا حدی افزایش قیمت مواد اولیه را به مشتریان خود منتقل کنند، که به نوبه خود انتظار می رود این اتفاق سود خالص فولادسازان را بهبود بخشد.
طبق آمار و ارقام منتشره، طی سه ماه منتهی به ۳۱ مارس، شرکت هیوندای استیل سود خالص ۹/ ۲۱۹ میلیارد وون را ثبت کرد که این سود باعث رهایی این شرکت از ضرر ۴/ ۱۱۵میلیارد وونی آن در سال گذشته شد. شرکت پوسکو اعلام کرد سود خالص سه ماه اول این شرکت با افزایش ۱۶۲درصدی نسبت به سال گذشته به ۱۳/ ۱ تریلیون وون رسید که این افزایش عمدتا ناشی از تقاضای قوی در میان بهبود اقتصاد جهانی بعد از بیماری همه گیر کووید-۱۹ است. از طرف دیگر شرکت هیوندای استیل اعلام کرد قصد دارد در سه هفته آینده با افزایش قیمت ورق های فولادی ضخیم خود، با سه شرکت بزرگ کشتی سازی شرکت مهندسی دریایی و کشتی سازی دوو، شرکت کشتی سازی و فراساحلی کره و شرکت صنایع سنگین سامسونگ مذاکره کند.