موانع موجود بر سر راه تولید آلومینیوم در کشور

30 حرداد 1400 ساعت: 09:03:38
منبع : آهن آتیه
صنعت آلومینیوم ایران در حال حاضر علاوه بر مشکلاتی اعم از تامین مواد اولیه و مسائل ناشی از تحریم ها با مشکلات دیگری مانند قطعی برق و کمبود آن هم رو به رو است. قطعی پیوسته برق باعث عدم فعالیت کوره های مذاب شده و این امر باعث آسیب به واحدهای تولید آلومینیوم خواهد شد.
به گزارش فولاد مهر آتیه ساز، واحدهای تولید کننده آلومینیوم کشور به دلیل کمبود نقدینگی و سرمایه نیاز به تسهیلات ارزان قیمت داشته که در این خصوص تاکنون از سمت دولت حمایت های موثری صورت نگرفته است. همچنین قطعی برق نیز عامل دیگری است که باعث کاهش تولید این واحدها شده و راندمان آن ها را با افت مواجه کرده است.
به گفته صادق نیت حقیقی، عضو هیئت سندیکای صنایع آلومینیوم ایران و مدیر عامل شرکت قم آلیاژ، شرکت های دولتی مطالبات شرکت های خصوصی فعال در بخش صنعت آلومینیوم را در بازه زمانی بیشتر از دو ماه تسویه کرده و همین امر باعث مشکل کمبود نقدینگی این واحدها شده است. پایین بودن قیمت آلومینیوم صادراتی نسبت به بازار داخلی و مشکلات تولید کننده های فعال صنعت آلومینیوم ایران برای رقابت با رقبای خارجی از دیگر مسائل این حوزه هستند.
میزان تولید آلومینیوم کشور و سهم آلیاژ قم
تولید آلومینیوم کشور در سال ۱۳۹۸ معادل ۲۷۸ هزار و ۳۱۸ تن بوده که این میزان در سال گذشته به حدود ۴۴۷ هزار تن رسید. میزان تولیدات شرکت های سالکو، ایرالکو، المهدی، هرمزآل و جاجرم در سال گذشته نسبت به سال ۱۳۹۸ افزایش پیدا کرده که همین امر موجب افزایش تولید کل سال ۱۳۹۹ شد.
بنا به گفته نیت حقیقی امکان افزایش تولید آلومینیوم کشور در سال ۱۴۰۰ موجود بوده و تاکنون ۶۰ درصد افزایش تولید برای فاز اول مجموعه سالکو به ثبت رسیده است. همچنین میزان تولید شمش آلومینیومی در کشور افزایش پیدا کرده و مقدار تولید این محصول بیشتر از میزان مصرف آن در کشور اعلام شد.
شرکت آلیاژ قم یکی از مجموعه های فعال در تولید آلومینیوم بوده که به طور متوسط سالیانه ۸ هزار تن آلومینیوم تولید می کند. همچنین این مجموعه محصولات خود را به کشورهای عراق، افعانستان و ارمنستان نیز صادر می کند.
این مجموعه در سال ۱۳۷۹ با هدف تولید انواع آلیاژهای فلزات غیر آهنی و با ظرفیتی بالغ بر ۶۵ هزار تن در سال فعالیت خود را در شهرک صنعتی شکوهیه قم آغاز کرد. سرب خالص، انواع آلیاژهای روی، انواع آلیاژهای آلومینیوم، مفتول و چیپس جهت مصرف در فولاد سازی، کابل های هوایی روکش دار و چندین محصول دیگر از تولیدات این مجموعه هستند.