تولید بالغ بر ۵ هزار تن کنسانتره فسفات در مجتمع اسفوردی

31 حرداد 1400 ساعت: 11:02:48
منبع : آهن آتیه

مجتمع فسفات اسفوردی در فروردین ماه ۱۴۰۰ بالغ بر ۲۵ درصد میزان تولید کنسانتره فسفات خود را افزایش داد؛ به این ترتیب این گروه صنعتی موفق شد در نخستین ماه سال جاری ۵ هزار و ۵۹۴ تن کنسانتره به تولید رساند.

به گزارش فولاد مهر آتیه ساز ، میزان تولید این شرکت در زمان مشابه سال ۱۳۹۹ معادل ۴ هزار و ۴۶۰ تن اعلام شد. گذشته از کنسانتره فسفات، مجتمع اسفوردی در فروردین ماه ۱۹ هزار و ۳۸۹ تن ماده معدنی استخراج کرد. این مجموعه در سال گذشته بیشتر از ۶۷ هزار و ۵۰۰ تن کنسانتره فسفات تولید کرد. همچنین میزان استخراج مواد معدنی مجتمع اسفوردی در سال ۱۳۹۹ معادل ۳۵۹ هزار و ۸۵۰ تن اعلام شد.
این مجتمع در پایان سال ۱۳۹۸ حدود ۹۲ هزار و ۴۹۱ تن کنسانتره فسفات تولید کرده بود. شایان ذکر است میزان تولید این شرکت نسبت به برنامه‌اش در سال مذکور، ۱۰۳ درصد رشد داشت. همچنین طی ۱۲ ماهه سال ذکر شده، اسفوردی برابر ۳۲ هزار و ۳ تن کنسانتره فسفات ارسال کرده بود. میزان استخراج مواد معدنی این مجموعه نیز در سال ۱۳۹۸ معادل ۳۰۵ هزار و ۸۱۴ تن اعلام شد.


آشنایی بیشتر با مجتمع اسفوردی


مجتمع معدنی و صنعتی فسفات اسفوردی امکان تولید دو محصول کنسانتره فسفات و کنسانتره آهن را داشته و یکی از مجموعه‌های فعال کشور در این حوزه به شمار می‌رود. این شرکت در ۳۵ کیلومتری شمال شرق شهرستان بافق و در ۱۵۵ کیلومتری استان یزد قرار داشته و به تولید ۶۲ هزار تن کنسانتره فسفات در سال، به عنوان محصول اصلی خود و ۲۳ هزار تن کنسانتره آهن، محصول جانبی، مشغول است.
قرارداد طرح مهندسی پایه و تفضیلی معدن، سال ۱۳۶۹ با شرکت انگلیسی دنور منعقد، عملیات اجرایی و احداث کارخانه فرآوری سال ۱۳۷۳ آغاز و سال ۱۳۷۸ به بهره برداری رسید.
عملیات جست و جوی کانسار فسفات اسفوردی از سال ۱۳۶۱ شروع شده و مطالعات اکتشافی و پی جوئی‌های تکمیلی آن تا سال ۱۳۷۱ ادامه پیدا کرد. در مجموع این جست و جوها با حفر ۷۱ گمانه ۵ هزار و ۳۸۱ متری، ذخیره‌ای معادل ۱۶/۵ میلیون تن کانسنگ آهن و فسفات با عیار متوسط ۱۳/۹ درصد پی ۲۰۵ و ۱۸ درصد اف ای برآورد شد.
از مزایای کانسار اسفوردی برخورداری آن از محتوای ۱/۲ درصدی عناصر خاکی بوده که در صنایع نظامی دفاعی، هواپیما سازی، سفینه‌های فضایی، توربین‌های بادی و مواردی از این قبیل استفاده می‌شود. به علاوه پائین بودن درصد کادمیم در کنسانتره فسفات تولیدی یکی دیگر از ویژگی‌های شاخص محصول فسفات اسفوردی است.