هجوم نقدینگی سرگردان به بازار محصولات فولادی

5 تیر 1400 ساعت: 15:08:09
منبع : آهن آتیه

بازار فولاد بعد از روشن شدن نتیجه انتخابات ریاست جمهوری در انتظار اعلام برنامه های دولت جدید در این بازار است و این درحالیست که به علت رکود سایر بازارها و ناکارآمدی ساز وکار نظارت بر بازار فولاد شاهد هجوم نقدینگی به این بازار هستیم.
به گزارش فولاد مهر آتیه ساز، محرک اصلی بازار فولاد، پول پرقدرت و حجم نقدینگی سرازیر شده از دیگر بخش ها و بازارها، به بخش فولاد است. در هفته های اخیر بین لایه های مختلف توزیع یعنی بورس، بازرگان، انباردار و خرده فروش و نهایتاً مصرف کننده، یک تأخیر یک هفته ای حاصل شده است به طوریکه قیمت بورس یک هفته از بازرگان جلو است و بازرگان یک هفته از انباردار پیش است و با دید بلند اقدام به خرید محصول بورسی می کند و انبارداران که دید کوتاه تر و توان مالی ضعیف تری دارند با یک هفته تأخیر قیمت های جدید را به رسمیت می شناسند. این تأخیر با فاصله یک هفته ای به لایه آخر یعنی مصرف کننده منتقل می شود. پس مصرف کننده نهایی قبل از اینکه از سطوح فعلی مطمئن نشود و در نهایت تا مجبور نشود اقدام به خرید نمی کند که نتیجه این چرخه معیوب، عبور قیمت های داخلی از قیمت های جهانی و رکود فراگیری است که در سطح بازار مصرف مشاهده می شود و مشخص نیست چه زمانی وارد فاز اصلاح می شود.
ریسک پائین بازار فولاد نسبت به بازارهای موازی
بنا به گزارش معدن نامه ، تاکنون بازار فولاد پیشتاز تورم بازارهای کالایی در یک سال گذشته بوده است که رشد قیمت ۱۲۰ الی ۱۵۰ درصدی در بخش های مختلف را از ابتدای سال ۱۳۹۹ تجربه کرده است. این بازار به لحاظ ساختاری بیشترین قدرت نقد شوندگی (پس از ارز و طلا و مسکوکات) در مقایسه با بازارهای موازی مثل مسکن، خودرو، بورس و… را دارد و دوره بازگشت سرمایه در این بازار حداکثر یک ماه است.
به لحاظ ساختاری، چون در یک سال گذشته قیمت گذاری نرخ پایه فولاد بر اساس دلار نیما و قیمت گذاری نرخ بازار (به جز ورق فولادی) بر اساس نرخ صادراتی فولاد ایران است که در مقایسه با نرخ های جهانی فولاد پایین تر بوده، این بازار کمترین ریسک ریزش را در مقایسه با بازارهای موازی داشته است.
در دو سال پس از کرونا، بسیاری از بخش های تجاری و بازار کسب وکار ایران نابود شده است اما بخش فروش فولاد به رغم همه مشکلات و گرفتاری ها، هنوز نسبتاً پویا و فعال است. نتیجه اینکه تورم (ناشی از افزایش قیمت های جهانی و کاهش سیاست های کنترلی در داخل) نقد شوندگی و ریسک کم برای محصولات فولادی، بدون توجه به رکود جدی تقاضا در این بخش، باعث هجوم سرمایه از دیگر بازارها به بخش فولاد شده است.