گام بزرگ فولادسازان سوئدی در تولید فولاد بدون کربن

9 تیر 1400 ساعت: 16:10:14
منبع : آهن آتیه

فولادسازان سوئدی موفق شدند اولین کارخانه تولید آهن اسفنجی از طریق احیای هیدروژن را راه اندازی کنند.
به گزارش فولاد مهر آتیه ساز، دو موسسه Argus و S&P Global گزارش دادند: شرکت فولاد سبز Hybrit که یک سرمایه گذاری مشترک میان SSAB و LKAB و Vattenfall سوئد است، اولین کارخانه آهن اسفنجی از طریق احیای هیدروژن در جهان را در مقیاس پایلوت ساختند. این شرکت ها این طرح را  گامی قاطع در مسیر رسیدن به فولاد بدون کربن توصیف کرده اند.
کارخانه پایلوت Hybrit واقع در Lulea در سوئد، تاکنون حدود ۱۰۰ تن آهن اسفنجی با احیای هیدروژن تولید کرده است. این کارخانه اعلام کرد؛ برای اولین بار از هیدروژن استخراج شده از برق بدون سوخت فسیلی در احیا سنگ آهن استفاده کرده است.
آهن اسفنجی، جایگزینی برای قراضه به عنوان اصلی ترین ماده اولیه ورودی به کوره های قوس الکتریکی EAF است. دستیابی به این موفقیت به معنای استفاده از هیدروژن برای احیا سنگ آهن به جای زغال سنگ معمولی یا گاز طبیعی است اگرچه هنوز این روش در تناژهای بسیار کم صورت می گیرد.
هیدروژن مورد استفاده در فرآیند احیا مستقیم از طریق الکترولیز با آب استخراج می شود و سپس می تواند برای استفاده های بعدی ذخیره شود. برق مورد نیاز نیز از طریق منابع تجدیدپذیر مانند باد و نیروی آب تولید می گردد.
در ماه می Hybrit ساخت تاسیسات ذخیره سازی هیدروژن در مقیاس پایلوت خود را در مجاورت واحد پایلوت Lulea و با هدف تکمیل در نیمه اول سال ۲۰۲۲ آغاز کرد و قصد دارد تا سال ۲۰۲۶ یک کارخانه پایلوت هیدروژن و آهن اسفنجی را نیز در Jallivare تکمیل نماید.
تولید آزمایشی در واحد پایلوت Hybrit در آگوست ۲۰۲۰ آغاز شد و قرار است تا سال ۲۰۲۴ ادامه یابد. تولید در مقیاس صنعتی نیز قرار است در سال ۲۰۲۶ در تاسیسات شرکت Gallivare این شرکت در سوئد آغاز شود.
شرکت SSAB قصد دارد انتشار دی اکسید کربن را از اوایل سال ۲۰۲۱ از طریق تبدیل کوره های بلند به کوره قوس الکتریکی در Oxelosund و تبدیل بیشتر کوره بلندها در Lulea و Raahe فنلاند بین سال های ۲۰۳۰ تا ۲۰۴۰، کاهش دهد.