چگونگی برگزاری مزایده ۶ هزار معدن

19 تیر 1400 ساعت: 06:35:10
منبع : آهن آتیه
وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به مزایده حدود شش هزار معدن در روز‌های اخیر، گفت: این کار بر اساس قانون و کاملاً شفاف است و اکنون هیچ پولی گرفته نمی‌شود.

به گزارش فولادمهر آتیه ساز  به نقل از خبرگزاری صدا و سیما؛ علیرضا رزم حسینی وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان این که مزایده این معادن؛ کارشناسی شده و با هماهنگی دستگاه‌های ذیربط و بر اساس آیین نامه شورای عالی معادن کشور است، افزود: برای برخی معادن ۳۰ - ۴۰ سال است پروانه بهره برداری صادر شده است، اما فعالیتی در آن‌ها انجام نمی‌شود بنابراین بر اساس قانون، این معادن خلع ید و به مزایده گذاشته شده است.

وی گفت: از شش هزار معدنی که به مزایده گذاشته شده حدود ۲۴۰۰ معدن واگذار شده است و بقیه متقاضی ندارند و شبهه‌ای در مزایده‌ها وجود ندارد و کار این واگذاری‌ها پیش از انتخابات انجام شده است.
همچنین گفت: مزایده شش هزار معدن، معدن فروشی نیست و پولی دریافت نمی‌شود بلکه ریل گذاری برای دولت آینده است.

وزیر صمت با بیان اینکه وزارت صمت بنگاه سیاسی نیست بلکه بنگاه اقتصادی و کارشناسی است، افزود: در همه این مزایده‌ها نماینده دادستان حضور دارد..
و بر اساس این مزایده ها؛ پولی وارد خزانه نمی‌شود بلکه یک برگ ضمانت نامه بانکی برای شرکت در مزایده گذاشته می‌شود.
رزم حسینی گفت: انجام کار‌های واگذاری و راه اندازی این معادن حدود یک سال زمان می‌برد بنابراین همه مبالغ در دولت بعدی گرفته خواهد شد.

وی افزود: مزایده‌ها در ۳۱ استان انجام می‌شود و کسانی که در حوزه معدن اهلیت دارند و فعال هستند می‌توانند اطلاعات این معادن را از معاونت صنایع دریافت کنند.
وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان این که کمیته‌ای بر اساس ضوابطی که در آیین نامه شورای عالی معادن وجود دارد؛ اهلیت متقاضیان را تشخیص می‌دهد گفت: کسانی که متقاضی معادن صنایع فلزی مانند سنگ آهن هستند باید ضمانت نامه ۵۰۰ میلیون تومانی، متقاضیان معادن سنگ‌های تزئینی و نما ۱۰۰ میلیون تومانی و شرکت کنندگان در مزایده معادن شن و ماسه؛ ضمانت نامه ۳۰ میلیون تومانی بگذارند.

آقای رزم حسینی با اشاره به این که این مبالغ در صنایع معدنی بسیار ناچیز است، افزود: اگر این ضمانت نامه‌ها گرفته نشود و متقاضیان اهلیت مالی نداشته باشند مانند گذشته پروانه صادر می‌شود، اما معدن فعال نمی‌شود.

وی با بیان این که اکنون ۲۵۰ هزار نفر در حوزه معدن فعال هستند گفت: ما تابع دستگاه‌های نظارتی در این مزایده‌ها هستیم و هر جا تخلف دیدند ورود کنند.

رزم حسینی افزود: برخی اهلیت مالی نداشته و فقط پروانه بهره برداری از معدن گرفته اند و این پروانه را به قیمت ۵۰ میلیارد تومان می‌فروشند که با خلع ید و مزایده گذاشتن معادن؛ جلوی این کار را گرفته ایم.

وی گفت: صنایع معدنی خدمات بزرگی را برای کشور انجام داده اند که نمونه آن؛ خط انتقال آب شیرین شده خلیج فارس به فلات مرکزی به وسیله معدن گل گهر به طول ۸۲۱ کیلومتر است.

وزیر صمت با بیان این که حدود ۱۰ سال پیش صنایع معدنی به این فکر افتادند که به جای حمل مواد معدنی به وسیله جاده‌های کشور به خلیج فارس؛ آب خلیج فارس را به کنار معادن خود بیاورند، افزود: چهار خط برای انتقال آب شیرین از خلیج فارس به اصفهان برای فولاد، خراسان جنوبی و سیستان و بلوچستان در حال انجام است.

رزم حسینی گفت: پیش از انتخابات؛ توافقنامه تولید ۱۰ هزار و ۴۰ مگاوات برق با شرکت‌های فولاد مبارکه، گل گهر، چادرملو، شرکت ملی مس ایران و فولاد خوزستان امضا کردیم که هر لحظه وزارت نیرو مجوز صادر کند، کار اجرایی را آغاز می‌کنیم.

وی افزود: وزارت صمت حدود دو هزار مگاوات نیروگاه دارد.
وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: مدیریت را به واحد‌های صنعتی واگذار کرده ایم تا بتوانند چهار هزار مگاوات پیش بینی شده را به شبکه وارد کنند. قطع برق صنایع سیمان و فولاد به طور حتم به این صنایع لطمه می‌زند، اما این تصمیم را شورای عالی امنیت ملی گرفته است همچنین از این صنایع خواسته ایم اورهال کارخانجات خود را در این دوره انجام دهند که در حال همکاری هستند و دیشب ۲۸۰۰ مگاوات وارد مدار کردند.